fbpx
Blog įrašas 3

Kaip išsirinkti baigiamojo darbo temą?

Baigiamojo darbo temos pasirinkimas yra svarbus procesas, kadangi nuo tinkamai pasirinktos temos, gali priklausyti galutinis darbo įvertinimas. Rengiant baigiamąjį darbą, kiekvienas turite skirtingus tikslus. Vieni norite parašyti darbą kuo lengviau ir greičiau (t. y. kuo lengvesnė tema, tuo geriau). Kitus, atvirkščiai, domina iššūkiai ir sudėtingesnės temos. Šiame įraše pasidalinsiu patarimais kaip pasirinkti BD temą.

Tinkamas darbo vadovas

Su studentais dirbu nuo 2016 metų. Per visą šį laiką pastebėjau, kad baigiamojo darbo sėkmė tikrai priklauso nuo baigiamojo darbo vadovo. Ypatingai tuomet, jei neturite jokių žinių kaip rengti rašto darbą.

Galiu pasakyti, kad būna dviejų tipų vadovai: teigiami ir neigiami. Teigiami darbo vadovai labai atsakingai žiūri į baigiamojo darbo rašymą. Jie noriai padeda studentams – rengia papildomas paskaitas ir konsultacijas, įdėmiai skaito jūsų darbą, sužymi klaidas, pataria kaip patobulinti darbą. Deja, kiti, neatsakingai žiūri į BD vadovo rolę. Tokie dėstytojai neatsako į studentų el. laiškus, jus ignoruoja, neskaito jūsų darbų, patarimų sulauksite retai. Dažniausiai ir dirbu su studentais, kurių BD vadovai neturi jiems laiko.

Todėl aš rekomenduočiau rinktis BD temą pagal tai, koks BD vadovas jai priskirtas. Renkantis darbo vadovą, remkitės ankstesne patirtimi studijų metu ar kitų studentų rekomendacijomis. Gal jau teko su dėstytoju bendrauti paskaitose, ruošti kitus rašto darbus ir kt.? Jei patirtis buvo teigiama – super. Jei abejojate, galite pasidomėti dėstytojais uždarose studentų grupėse ,,Facebook“. Tikrai gausite kitų studentų patarimų.

P.S. Jei nepasisekė su darbo vadovu, visuomet galite man parašyti. Atsakau į klausimus ir noriai padedu 🙂

Dar ką norėčiau pabrėžti, kad paskirtas temas dažniausiai galima šiek tiek pakoreguoti ir pakeisti. Tad jei matote ne itin patrauklią temą, tačiau nerealų dėstytoją – galite pasidomėti, ar temą galima bus pakeisti/pakoreguoti į tai, kas jums artima.

Rinkitės tai, kas domina

Kitas labai svarbus dalykas, kurį dažnai akcentuoju – tema turi patikti ir dominti. Jei rašysite darbą tema, kuri yra jums svetima, neįdomi, netraukianti – bus sunku. Neįdomios ir sausos temos skatina studentų demotyvaciją – ieškosite 100 priežasčių kodėl nerašyti, bus sunku prisiversti net pirštą dėl baigiamojo darbo pajudinti…Tad rekomenduoju rinktis tai, kas jus domina. Kai tema jums asmeniškai įdomi, BD parengiamas daug greičiau ir lengviau, nes studentas nori gilintis į temą, neskaičiuoja valandų praleistų prie PC, yra užsivedęs.

Šiek tiek apie lengvas temas 🙂

Visai nesenai turėjau konsultaciją su viena mergina (tobulinome kursinį darbą). Konsultacijos pabaigoje, klientė paprašė patarti kokią temą rinktis baigiamajam darbui iš pateikto sąrašo. Pagrindinis reikalavimas – lengva tema, kad darbą ji parašytų greitai, kadangi studijuojama sritis – ne jos kelias. Uždavus kelis klausimus, supratau, kad tos temos kurios tikrai yra lengvos, studentės buvo identifikuotos kaip labai sunkios. Tad supratau, kad daugelis studentų nežino pagal ką suprasti ar BD tema tikrai bus lengva ar sunki.

Tai kas ta lengva tema? Lengva tema yra tokia, kuri kartojasi kiekvienais metais skirtingose mokslo įstaigose, yra gan aktuali šiais laikais ir mokslinių šaltinių ta tema yra daug. Žemiau pateikiu kelis pavyzdžius:

 • Komunikacija/reklama socialiniuose tinkluose;
 • Nuomonės formuotojai (pvz. jų įtaka vartotojams, komunikacija ar pan.);
 • Įmonės paslaugų kokybė;
 • Personalo valdymas;
 • Darbuotojų motyvavimas;
 • Įmonės ar prekės ženklo įvaizdis.
 • Žalioji logistika;
 • Logistikos procesai;
 • Slauga;
 • Ekologija;
 • Ir kt.

Tai tik kelios išvardytos sritys, tačiau šios temos kartojasi metai iš metų ir yra gan lengvos. Tačiau čia reiktų suvokti vieną dalyką.. jei temos kartojasi metai iš metų ir jūs neturite patirties kaip parašyti gerą rašto darbą, galite labai lengvai nudegti, nes plagiato bus labai daug. Tad nors tema ir lengva, svarbu mokėti ją pateikti naujai ir taip, kad informacija nesikartotų.

Kaip patikrinti temos sudėtingumą?

Pasidalinsiu, kaip galite patikrinti ar pasirinkta tema BD bus lengva parašyti.

 • Jau parašytų darbų gausa. Rekomenduoju nueiti į www.elaba.lt ir paieškos laukelyje įvesti ne pilną temą, o temos santrauką. Jei lange atsiras daugybė baigiamųjų darbų – vadinasi tema tikrai dažnai analizuojama ir problemų su ja nebus. Pavyzdžiui, darbo tema ,,Komunikacijos socialiniuose tinkluose įtaka vartotojų apsisprendimui pirkti mados prekes“. Į paiešką galite vesti tokius raktinius žodžius ,,socialiniai tinklai“, ,,komunikacija“, ,,mados industrija“, ,,įtaka vartotojams“. Čia norėčiau pabrėžti, kad nors ir kaip vilioja sistemoje patalpinti kitų studentų darbai, jokiais būdais jų nekopijuokite ir nenaudokite savo darbuose. Nes bus plagiatas. O jei didelis plagiatas – neleis gintis.
 • Mokslinių šaltinių gausa. Kitas būdas, kaip galima patikrinti temą – ieškokite mokslinių šaltinių reikiama tema. Čia reikia suprasti, kad BD rašomas iš dviejų dalių: teorinės ir praktinės dalies. Dažniausiai informacija pateikta teorinėje dalyje tampa pagrindu jūsų tyrimams. Todėl teorinės dalies reikšmė – didelė.

Kaip patikrinti mokslinius šaltinius? Nueikite į mokslinių šaltinių el. svetainę ar duomenų bazę (pvz. EBSCO, Researchgate) ir įveskite raktinius žodžius.

Pavyzdžiui, darbo tema ,,Komunikacijos socialiniuose tinkluose įtaka vartotojų apsisprendimui pirkti mados prekes“. Į paiešką galite vesti tokius raktinius žodžius ,,communication in social media“, ,,komunikacija socialiniuose tinkluose“, ,,social networks“, ,,customer decision process“ ir kt. Kai sistema išmes mokslinius šaltinius – peržiūrėkite juos – ar jie nauji (iki 5 metų senumo), ar jų yra daug? Ar informacija pateikiama naudinga? Jei taip, tuomet tai rodo, kad mokslinių šaltinių jūsų tema yra daug ir drąsiai galite ją rinktis. Nes teorinę dalį labai lengvai pasirašysite.

Sudėtingesnės temos 🙁

Sunkiomis temomis vadinu tas, kurias tikrai būna sunku parašyti, nes trūksta mokslinių šaltinių. O kai nėra mokslinių šaltinių, teorinės dalies neparašysit. Tuomet sunku ir tyrimus apgalvoti. Kartais galima pakreipti temą kita kryptimi, išlaikant temos esmę, tačiau tai pavyksta ne visuomet.

Sunkios temos gadina studentams gyvenimą, nes patiriat labai daug streso, nespėjat į terminus (pvz. kolegos jau būna parašę pilnai teorinę dalį, o jūs turite tik kelis psl., nes tiesiog informacijos nėra). O jei dar darbo vadovas papuolė tas, kuriam nerūpi.. Dėl temos sudėtingumo, dažnai studentai ima akademines atostogas, kartais taip ir nepratęsia studijų.

Jei turite klausimų dėl temos pasirinkimo, sudėtinga ruošti rašto darbą, nežinote nuo ko pradėti ar kt. – kreipkitės. Asmeninė konsultacija sutaupo jūsų laiką – darbą parašysite greičiau ir lengviau 🙂

Sėkmės renkantis BD temą!

Bakis.lt online mokymai

Labai rekomenduoju užsukti į ,,mokymai” skiltį. Esu paruošusi įvairius mokymus ir PDF gidus, kurie padės darbą parengti daug lengviau, rasite atsakymus į visus kylančius klausimus 🙂 Ką rekomenduočiau?

PDF gidas ,,Rašto darbas per 100 dienų”. Nuostabus įrankis, kuris padės darbą parengti greičiau. Gide rasi naudingus patarimus ir užduotis kiekvienai dienai, su tikslu, darbą parengti per 100 dienų 🙂

Online mokymai ,,Baigiamojo darbo rengimas NUO … IKI”. Išsamūs mokymai, kurie padės parengti rašto darbą. Visos mokymų temos apima pagrindines darbo dalis, aiškiau nebūna 🙂

PDF gidas ,,Rašto darbo formuluotės”. PDF gidas, bakis.lt bestselleris 🙂 Tikriausiai žinote, kad rašto darbas yra ne 12 klasės rašinėlis? Turi būti laikomasi akademinės kalbos. Jei jums sudėtinga palaikyti darbe analizę, akademiškai rašyti, šis gidas skirtas jums. Tai formuluotės, kurias pritaikysite teorinėje, tyrimo metodologijos ir tyrimo rezultatų dalyse.

Šiame tinklaraštyje pateikti įrašai yra intelektinė nuosavybė. Įrašuose pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ar platinti įvairias būdais. Už tai gresia baudžiamoji atsakomybė pagal LR įstatymus.

Studento planuotė

Planavimo ir produktyvumo priemonė, kuri padės Tau lengviau siekti užsibrėžtų tikslų ir planuoti savo studijų metus.
naujiena