fbpx
CV ruošimas

Darbo paieška, CV ruošimas

Labai dažnai uždarose ,,Facebook“ grupėse pastebiu įrašus, kuriuose studentai prašo patarimų kaip tinkamai pasiruošti gyvenimo aprašymą. Dažnas atvejis – pabaigus studijas darbo patirties nėra, todėl atrodo, kad ir į CV nėra ką įrašyti. Šiame įraše pasidalinsiu naudingais patarimais kaip tinkamai pasiruošti CV, atsakysiu į klausimus ar reikalingas motyvacinis laiškas, ką rašyti el. laiške, nuo ko pradėti darbo paieškas.

Tam, kad patarimai būtų tikrai naudingi, šį įrašą paruošiau kartu su karjeros konsultante ir koučingo specialiste, Tripod karjeros testų licenzijuota naudotoja Ariadna Žilevičienė. 2021 metais kovo mėnesį su Ariadna turėjau karjeros konsultaciją. Tuo metu buvau sudėtingoje situacijoje – profesinis perdegimas, nesusikalbėjimas su vadovu, didelis noras dirbti su studentais, baimė pradėti naują veiklą ir kt. Ariadna padėjo susidėlioti taškus ant ,,i“. Esu labai jai dėkinga už profesionalias įžvalgas, patarimus ir padrąsinimą. Esu tikra, kad įraše pateikti patarimai ir idėjos jums taip pat padės. O jei turite daugiau klausimų dėl karjeros, CV ruošimo, darbo paieškos ir kt. – drąsiai kreipkitės, Ariadna tikrai padės.

Tinkamiausias laikas darbo paieškoms ir darbo rinkos analizė

Mano nuomone, tinkamiausias laikas darbo paieškai – kai esate tam pasiruošę ir žinote ko norite. Paskutiniame kurse egzaminų gausa ir baigiamojo darbo rašymas išvargina studentą. Tad pirmiausia rekomenduočiau gerai pailsėti ir tik vėliau pradėti galvoti apie karjeros pradžią ir darbo paiešką.

Pailsėjus, pagalvokite ar norite dirbti toje srityje, kurioje baigėte studijas. Rekomenduočiau išanalizuoti darbo rinką – kokių specialistų jūsų srityje darbdaviai ieško, kokios kompetencijos reikalingos, kokie atlyginimai, kokios tobulėjimo ir karjeros galimybės.

Daugelis galvoja, kad darbo paiešką verta pradėti vasaros pabaigoje arba rudenį, kadangi vasarą visi atostogauja. Tačiau karjeros konsultantė ir koučingo specialistė Ariadna Žilevičienė yra nuomonės, kad neverta laukti kažkokio geriausio laiko darbo paieškai. Anot jos: ,,tradiciškai vasarą dėl atostogų būna skelbiama mažiau darbo skelbimų. Taip pat ir kandidatų būna mažiau. Todėl verta pasinaudoti tokia galimybe. Kartais tai gali būti gera proga sėkmingai sudalyvauti atrankoje ir gauti darbo pasiūlymą nesant stipresniems konkurentams. Tačiau tam tikruose versluose, pvz., parduotuvėse, restoranuose vasarą darbuotojų (ypač sezoninių) poreikis kaip tik išauga. Rudenį organizacijos planuoja projektus ir biudžetus kitiems metams, žmonės grįžta į darbo rinką, dažnas pailsėjęs imasi profesinių pokyčių, tad ir konkurencija padidėja, skelbimų irgi patalpinama daugiau“.

Gyvenimo aprašymo ruošimas

Nusprendus ieškoti darbo, antrasis žingsnis – gyvenimo aprašymo rengimas. Anot Ariadnos, labai svarbu suprasti, kad gyvenimo aprašymas yra jūsų bilietas į kitus atrankos etapus, jis yra tarsi jūsų vizitinė kortelė, pirmas įspūdis apie jus. Jis turi personalo specialistui gretai ir aiškiai parodyti, kad esate tinkamas kandidatas.

Gyvenimo aprašyme turite parašyti svarbiausią informaciją apie save:

  • Kontaktiniai duomenys;
  • Įgytas išsilavinimas;
  • Darbo patirtis;
  • Jūsų įgūdžiai

Po studijų baigimo dažna problema, kad nėra ką į CV įrašyti, nes studentai niekur nedirbę ir neturi jokios patirties. Jei galvojate, kad neturite ką įrašyti, klystate. Štai kelios idėjos:

  • Akademiniai projektai. Tikrai taip, galite į savo CV parašyti reikšmingiausius studijų metu atliktus projektus, kuriuose atsispindi įgytos žinios, jūsų gebėjimai (pvz. darbas komandoje, projekto valdymas, akademinis rašymas, viešas kalbėjimas, laiko planavimas t. t.).
  • Baigiamoji praktika. Jei studijų metu atlikote praktiką, būtinai ją įrašykite. Nurodykite praktikos vietą, trukmę, atsakomybes, įgytas žinias.
  • Baigiamasis darbas. Galbūt jūsų baigiamasis darbas buvo įvertintas aukštu įvertinimu? Atlikote įdomius ir reikšmingus tyrimus? Išsiaiškinote kažką naujo ir vertingo? Jei tai naudinga gali būti jūsų profesinėje srityje, pasidalinkite tuo.

Ariadna pabrėžia, kad būtina CV koreguoti pagal darbo skelbimą arba turimą informaciją apie poziciją; turinys turi būti aktualus, konkretus, paremtas faktais ir skaičiais, jame panaudoti raktažodžiai.

Kur paruošti CV?

Yra keletas variantų, kaip pasidaryti CV:

  • atsisiųsti savo profilį iš socialinio tinklo LinkedIn arba LinkedIn profilio pagrindu sudaryti CV (lankstesnis variantas, nes galima redaguoti CV turinį nepriklausimai nuo to, kas lieka matoma profilyje). Čia pat yra įvairūs tipsai anglų kalba, kaip pildyti ir ką rašyti, tačiau neįmanoma pasirinkti dizaino.
  • MS Word šablonai;
  • dizaino svetainės (pvz. Canva);
  • CV sudarymo svetainės, kaip Wozber (yra patarimų, kaip pildyti ir ką rašyti);
  • atsisiųsti užpildytus profilius (anketas) iš cvbankas, cvmarket ir pan.
  • ,,Europass“ šablonas.

Taip pat galima kandidatuoti be CV, kaip pvz. programėlėse No-cv.com arba Meet Frank, įrašyti video prisistatymą. Ariadna pabrėžia, kad kiekvienas išvardytas variantas turi savo privalumų ir trūkumų. CV banko ir panašių el. svetainių šablonai, taip pat ir eurpopass yra dažnai labai ilgo formato, informacija išdėstyta nepalankiai kandidatui bei nepatogiai atrankų specialistui. Svetainių siūlomi online pildomi šablonai dažnai apriboja kandidato galimybes pateikti į informaciją taip, kaip jam reikia, pvz. iškelti svarbias kompetencijas į CV pradžią, arba net sutalpinti visus žodžius į vieną eilutę. Word šablonai arba Canva suteikia daugiau erdvės pakeitimams, bet reikalauja daugiau darbo, tačiau su jais galite išgauti jus labiausiai reprezentuojantį rezultatą.

Ariadnos patarimas: ,,Nuoširdžiai rekomenduoju rinktis minimalistinius šablonus, vengti labai ryškių spalvų ar dizaino elementų (nebent esate kūrybinės profesijos atstovas), nes gyvenimo aprašyme svarbiausia – jūs“.

Motyvacinis laiškas – būtinybė?

Daugelis galvoja, jog siunčiant įmonei CV, būtina pridėti ir motyvacinį laišką. Pasak karjeros konsultantės ir koučingo specialistės Ariadnos Žilevičienės, motyvacinis laiškas būtinas tuomet, jei jo prašoma darbo skelbime. ,,Jei tokio reikalavimo nėra, nerašykite. Tačiau siunčiant CV, el. laiške derėtų trumpai prisistatyti ir parašyti į kurią poziciją kandidatuojate“.

Ką rašyti motyvaciniame laiške arba prisistatyme? Anot Ariadnos, verta rašyti apie savo norą ir motyvaciją dirbti tam tikroje įmonėje arba srityje, pateikiant argumentus, kodėl ten save matote. Akcentuoti įgūdžius – pvz., tekstų rašymą, anglų kalbos žinias, kokias programas valdote (pvz. ,,Excel“, ,,Word“, ,,Outlook“ ar kt.).

,,Taip pat svarbu akcentuoti savo asmenines savybes – punktualumą, dėmesingumą detalėms ar kt. Visiškai neturint patirties, pvz. studijuojant ar pabaigus studijas, galite nurodyti, kokius baigiamuosius egzaminus laikėte, kokius rezultatus gavote, koks buvo baigiamojo darbo įvertinimas; kokiomis “užklasinėmis” veiklomis užsiėmėte, galbūt buvote debatų klube, sėkmingai sportavote, savanoriavote arba dalyvavote olimpiadose – personalo specialistams tokiu būdu pademonstruosite savo polinkį į tiksliuosius arba humanitarinius mokslus, atkaklumą, orientaciją į tikslą, aktyvią visuomeninę poziciją“.

Ariadnos patarimas: ,,Iš patirties galiu teigti, kad blogiausias motyvacinis laiškas  – tai šabloninių frazių iš interneto kratinys. Jūsų motyvacinis laiškas turi būti konkretus, neilgas (max. iki ⅔ puslapio), nuoširdus ir atskleidžiantis, kuo galite būti naudingas darbdaviui. Net jei neturite patirties, jūs galite būsimam vadovui pasiūlyti savo motyvaciją dirbti, lankstumą, norą gilintis į darbo specifiką, mokytis, siekti tikslų“.

Kur ieškoti darbo?

Pasak Ariadnos, darbo paieškos kanalai priklauso nuo organizacijos veiklos srities.

  1. Socialinis tinklas ,,LinkedIn“. ,,Mano manymu, jei norite ieškoti kvalifikuoto darbo, privalote turėti aktyvų ir sutvarkytą Linkedin profilį, ypač jei orientuojatės į vidutines ir dideles Lietuvos ar tarptautines organizacijas, inovatyvias įmones. Čia galite atsiliepti į skelbimus arba tiesiogiai kontaktuoti įmonių atstovus, jei sudomino darbo skelbimas ir norite gauti daugiau informacijos. Per konsultacijas klientams primenu, kad per LinkedIn jus gali rasti atrankų specialistai net jei aktyviai neieškote darbo“.
  2. Darbo paieškos el. svetainės. Taip pat stebėkite darbo paieškos portalus, tokius kaip www.cvbankas.lt, www.cvonline.lt ir pan., čia rasite įvairiausių skelbimų iš visų įmanomų sričių.
  3. ,,Facebook“ grupės. Jei ieškote nekvalifikuoto ar sezoninio darbo, Linkedin turbūt nebus naudingas, tokio darbo žvalgykitės darbo paieškos svetainėse, uždarose Facebook grupėse.
  4. Artimųjų ratas. ,,Dar vienas puikus kanalas ieškant pirmų darbų – tai šeimos nariai, draugų tėvai, kaimynai ir t.t., kurie jus pažįsta ir pasitiki. Žinoma, darbo paieškoje yra daugiau kanalų, subtilių dalykų ir neapibrėžtumų, kuriuos su klientais detaliai aptariame per konsultacijas“.

Ariadnos patarimas jums:

,,Norėčiau studentus ir absolventus padrąsinti kuo daugiau pamatyti ir išbandyti – ir pozicijas, ir įmones, tam, kad geriau suprastumėte, ko galite tikėtis iš darbo, ir ko iš jūsų laukia darbdaviai. Tam maksimaliai išnaudokite atostogas ir laisvą nuo studijų laiką – daugiau jo niekada tiek neturėsite :). Prisiminkite, kad vadovai supranta, kad neturite patirties, ir nežinoti/nemokėti nėra gėdinga, jei tik esate pasirengę mokytis ir prisitaikyti prie verslo poreikių“.

Jei turite daugiau klausimų dėl karjeros pradžios, CV ruošimo, darbo paieškos ar kt. – drąsiai kreipkitės į Ariadną. Daugiau informacijos rasite jos el. svetainėje, socialiniame tinkle ,,LinkedIn” arba socialiniame tinkle ,,Instagram“.

Šiame tinklaraštyje pateikti įrašai yra intelektinė nuosavybė. Įrašuose pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ar platinti įvairias būdais. Už tai gresia baudžiamoji atsakomybė pagal LR įstatymus.

Studento planuotė

Planavimo ir produktyvumo priemonė, kuri padės Tau lengviau siekti užsibrėžtų tikslų ir planuoti savo studijų metus.
naujiena