Blog įrašas 2

Kaip rašyti bakalaurą? Teorinė rašto darbo dalis – citavimas ir perfrazavimas

Labai dažnai sulaukiu klausimų dėl baigiamojo darbo teorinės dalies rengimo. O ir pastebiu, kad klaidų šioje dalyje būna daugiausiai. Tad šiame įraše pasidalinsiu naudingais patarimais.

Vienas dažniausių studentų galvos skausmų rengiant baigiamąjį darbą – akademinės kalbos palaikymas. Nuliūdinsiu, bet baigiamojo darbo rašymas nėra 12 klasės rašinėlis. Darbe turi būti palaikoma akademinė kalba, neturi būti jokių ilgų samprotavimų ar tiesiog informacijos perrašymo. Todėl rengiant baigiamąjį darbą turite tam skirti jam ne tik daug laiko, bet ir dėmesio.

Šį įrašą nusprendžiau skirti teorinei baigiamojo darbo daliai. O jei tiksliau – citavimui ir perfrazavimui. Tikrai žinau kaip sudėtinga rengti teorinę rašto darbo dalį. Daugelis studentų nežino kaip rengti bakalaurą, kaip teisingai cituoti ir perfrazuoti mokslinius šaltinius, kaip laikytis visų reikalavimų ir kt.

Citavimas ir perfrazavimas? Kas tai?

Prieš rengiant teorinę dalį, būtina žinoti kas yra citavimas, o kas perfrazavimas. Jei labai trumpai, citavimas – tai informacijos perrašymas pažodžiui (tiesiog copy-paste), o perfrazavimas – tai informacijos perrašymas kitaip (savais žodžiais).

Ką reiktų žinoti? Jei cituojame, turime dėti kabutes ir nurodyti šaltinį. Jei perfrazuojame – tiesiog nurodome šaltinį 😊

Citavimo ir perfrazavimo pavyzdys

Įsivaizduokime, kad jums reikia perfrazuoti tam tikrą pastraipą rastą moksliniame straipsnyje. Štai kaip tai atrodo:

ORIGINALI MINTIS IŠ MOKSLINIO STRAIPSNIO:

Motyvuotas darbuotojas veikia, juda, siekia savo ir įmonės tikslų. Todėl įmonių vadovams svarbu susikoncentruoti ne ties pelno siekimu, o ties darbuotojų motyvavimu.

ŠTAI TAIP ATRODO CITATA:

,,Motyvuotas darbuotojas veikia, juda, siekia savo ir įmonės tikslų. Todėl įmonių vadovams svarbu susikoncentruoti ne ties pelno siekimu, o ties darbuotojų motyvavimu” (Pavardaitis, 2022, p. 7).

O ČIA PERFRAZAVIMAS:

Pavardaitis (2022) akcentuoja darbuotojų motyvacijos svarbą. Anot jo, motyvuotas darbuotojas siekia ne tik savo asmeninių, tačiau ir įmonės tikslų. Todėl tam, kad įmonės pasiektų savo tikslus ir veiktų pelningai, svarbu dėmesį skirti darbuotojų motyvavimui.

Taigi, kaip matome iš pateikto pavyzdžio, cituojant dedame kabutes, nurodome autorių ir puslapį. O perfrazuojant – paliekame tą pačią mintį, tik ją pateikiame savaip.

Atrodo nieko sudėtingo, tiesa? Ką norėčiau akcentuoti – perfrazuojant mokslinius šaltinius rekomenduoju perfrazuoti visą mintį, o ne bandyti gudrauti. Daugelis studentų perfrazuodami šaltinius stengiasi žodžius keisti vietomis ar ieškoti sinonimų. Tai nėra gerai. Toks būdas lemia, kad jūsų tekstas pasidaro labai neaiškus, nelogiškas ir sunkiai skaitomas. Geriausia perfrazuoti mintį savais žodžiais, svarbiausia išlaikyti tą pačią mintį, esmę 🙂

Cituoti ar perfrazuoti?

Atrodo cituoti būtų lengviausia, bet nuliūdinsiu. Rašto darbuose citatų turi būti kuo mažiau, o kai kuriuose universitetuose ir kolegijose cituoti iš vis neleidžiama. Tad teorinės dalies pagrindas – perfrazavimas 😊

Analizė rašto darbe

Rašto darbo pagrindas – analizė. Tai reiškia, kad nepakanka tiesiog perfrazuoti mokslinius šaltinius ,,į temą“ ir tikėtis, kad bus viskas gerai. Būtina analizė. Turite analizuoti skirtingus mokslinius šaltinius ir atskleisti savo temą, tiriamą problemą. Teorinėje dalyje pateikiama jūsų temos pagrindinių vartojamų sąvokų samprata, tiriamo dalyko teigiami ir neigiami aspektai. Svarbu apžvelgti jau atliktus tyrimus jūsų tema, atskleisti jų tarpusavio ryšius ir kt.

Kaip palaikyti akademinę kalbą?

Kaip minėjau, baigiamasis darbas – ne 12 klasės rašinėlis. Būtina darbe palaikyti akademinę kalbą. Mokslo kalba turi būti tiksli, aiški, objektyvi. Svarbu laikytis neutralumo, nereikia laikytis asmeniškumo – jokios asmeninės kritikos, nuomonės, nerašome pirmuoju asmeniu. Venkite vaizdingų pavyzdžių/palyginimų/žargonų.

Skamba sudėtingai, tiesa?

Jei jums sudėtinga palaikyti akademinę kalbą, neaišku kaip tai atrodo, rekomenduoju paskaityti akademinius straipsnius. Tiesiog paskaitykite mokslinius straipsnius, kad pamatyti kaip darbe palaikoma akademinė kalba, kokios sakinių struktūros, kokie žodžiai naudojami ir kt. 🙂

Dažniausios studentų klaidos…

  • Naudojami seni moksliniai šaltiniai.
  • Nėra analizės, o tik informacijos perrašymas.
  • Per daug darbe citatų.
  • Nesilaikoma akademinės kalbos.
  • Naudojami netinkami šaltiniai.

Kaip išmokti?

Norite išmokti parengti kokybišką rašto darbą? Kviečiu į teorinės dalies mokymus. Tai itin išsamūs mokymai, kuriuose sužinosi viską ko reikia, kad teorinę dalį parengtum kokybiškai. Kiekviena tema pateikta išsamiai, pateikiami konkretūs pavyzdžiai ir namų darbai.

Mokymuose bus atsakyta į šiuos klausimus:

  • kaip susiplanuoti rašto darbo rengimą?
  • nuo ko pradėti rašto darbą?
  • kaip parengti darbo planą?
  • kur ieškoti mokslinių šaltinių?
  • kaip sudaryti raktinius žodžius mokslinių šaltinių paieškai?
  • kaip cituoti ir perfrazuoti?
  • kaip palaikyti akademinę kalbą rašto darbe?
  • kaip sudaryti literatūros sąrašą?
  • ir kt.

Linkiu sklandaus rašymo 🙂

Studento planuotė

Planavimo ir produktyvumo priemonė, kuri padės Tau lengviau siekti užsibrėžtų tikslų ir planuoti savo studijų metus.
naujiena