fbpx
Blog įrašas 8

Dažniausios klaidos rašto darbe

Kokybišką rašto darbą parašyti sunku. Daugelis studentų susiduria su daugybe problemų – neaišku nuo ko pradėti, motyvacijos trūkumas, trūksta darbo vadovo palaikymo, nėra suteikiama papildomos informacijos kaip rašyti rašto darbus ir kt. Nežinojimas demotyvuoja, o rašto darbai rengiami nekokybiškai.

Su studentais dirbu 6 metus. Per šį laiką pastebėjau, kad daugelis klaidų kurias darote – kartojasi. Dažniausias klaidas aprašysiu šiame įraše. Tikiuosi atsižvelgsite ir stengsitės jų išvengti.

Metodinių reikalavimų nesilaikymas

Tai pati dažniausia klaida. Metodiniai reikalavimai yra labai svarbūs, jais reikia remtis rašant bet kurį rašto darbą. Prieš pradedant tai daryti, rekomenduoju juos paskaityti ir svarbiausias dalis pasižymėti. Šiuose reikalavimuose nurodoma kaip turi būti suformatuotas ,,Word“ failas, kaip turi būti parengtas titulinis, turinys, įvadas bei kitos rašto darbo dalys. Taip pat nurodomos citavimo ir perfrazavimo taisyklės, įvado struktūra bei kt. Būtinai atsisiųsk naujausius metodinius nurodymus ir jais vadovaukis rašydamas darbą. Jų nesilaikant, įvertinimas tikrai bus prastesnis.

Jei nesiseka darbo sutvarkyti pagal metodinius reikalavimus, rekomenduoju online mokymus. Jie skirti studentams, kurie nori išmokti susitvarkyti darbą savarankiškai, pagal savo universiteto ar kolegijos metodinius reikalavimus. Mokymai suskirstyti į atskirus vaizdo įrašus pagal temas, temos tik tos, kurios padės pataisyti darbą 🙂 Mokymus rasite ČIA.

Silpnas rašto darbo įvadas

Įvadas yra viena svarbiausių darbo dalių, supažindinanti skaitytoją su darbu. Mano rekomendacija – nepradėti rašyti darbo nuo įvado, nes neįsigilinus į rašomą temą, gero įvado neparašysi. O pajutęs, kad neturi ką parašyti, demotyvuosi save ir jausiesi blogai. Rekomenduoju pirmiausiai apsibrėžti darbo problemą, tikslą ir uždavinius ir pereiti prie mokslinės literatūros analizės. Ir tik vėliau, kai būsi prisiskaitęs įvairių straipsnių analizuojama tema, galėsi papildyti įvadą – temos aktualumą ir naujumą, pagrįsti temos pasirinkimą, kuo ji svarbi ir t.t. Svarbu tai, kad įvadą tobulintum visame rašymo procese.

Seni moksliniai šaltiniai

Tai viena didžiausių klaidų! Analizuojama mokslinė literatūra turi būti nauja, geriausia iki 5-ių metų senumo. Mane stebina, kai studentai rašo darbą nauja tema (pvz. apie socialinius tinklus, socialines medijas, reklamą, darbuotojų motyvaciją), jie analizuoja labai seną (1989-2005 ar pan.) literatūrą, kuri jau nėra tokia aktuali šiais laikais.

Tikrai yra labai daug vietų kur gali rasti naujausią mokslinę literatūrą – 2019-2020-2021 metų (su naujaisiais tyrimais, aktualia informacija). Apie tai gali paskaityi plačiau ČIA.

Nėra apibendrinimų

Kiekvienas skyrius ir poskyris turi turėti apibendrinimą. Negalima pabaigti poskyrio paveikslu, lentele ar padrika mintimi. Rekomenduoju kiekviename poskyryje parašyti mažą (3-5 sakinių) apibendrinimą kuriame pateikiama poskyrio pagrindinė mintis. Lygiai taip pat su skyriais – jų pabaigoje parašyti apibendrinimą – kas išaiškėjo atlikus mokslinės literatūros analizę, atlikus tyrimus.

Rekomendacijų trūkumas

Rekomenduoti turi tik tai, kas išspręstų tiriamą problemą, tyrimo metu nustatytus trūkumus ar kt. Rekomendacijos turi būti įgyvendinamos ir realios. Dažnai rekomendacijos būna pateiktos labai nerealios, sunkiai įgyvendinamos ir nepagrįstos. To turi vengti (pvz. ,,sudaryti komunikacijos gerinimo strategiją“, ,,motyvuoti darbuotojus geriau dirbti“). Šie pavyzdžiai nėra geri. Turi paaiškinti kokiomis priemonėmis reikia motyvuoti darbuotojus, per kokį laiką…arba sudaryti minimą gerinimo strategiją.

Asmeninė nuomonė

Susilaikyk nuo asmeninės nuomonės įtraukimo į rašto darbą. Rašto darbe analizuojama mokslinė literatūra, pagrįsti tyrimai ir kt., asmeninė nuomonė (išankstiniai įsitikinimai, tavo nuomonė ar kt.) nėra reikalinga. Žinoma, apibendrinat mintis, pateikiant išvadas gali pateikti savo įžvalgas, tačiau jos turi būti profesionalios, argumentuotos remiantis atlikta analize. Taip pat darbe venk ir jokiais būdais nerašyk ,,manau/ištyriau/sužinojau/pateikiau/ištyrėme”. Turi būti rašoma: ,,ištirta/sužinota”.

Norite parengti rašto darbą kokybiškai, tačiau trūksta informacijos kaip tą padaryti? Rekomenduoju online mokymus ,,Baigiamojo darbo rengimas NUO … IKI”.  Mokymų medžiaga suskirstyta į atskirus vaizdo įrašus pagal įvairias BD rengimo temas. Mokymus rasite ČIA.

Rengi rašto darbą? Nežinai ar viską gerai padarei? Nežinai kaip dar galėtum jį patobulinti? Aš tau galiu padėti 🙂 Kviečiu į asmeninę konsultaciją. Jos metu peržiūrėjus tavo darbą, pateiksiu darbo tobulinimo rekomendacijas.

Studento planuotė

Planavimo ir produktyvumo priemonė, kuri padės Tau lengviau siekti užsibrėžtų tikslų ir planuoti savo studijų metus.
naujiena