fbpx
Blog įrašas 5

Darbo paieška po studijų baigimo. Nuo ko pradėti?

Studijos pabaigtos, diplomas – rankose. Kas toliau? Darbo paieška. Pabaigus studijas, daugelis studentų tikisi, kad pagaliau pradės dirbti savo svajonių darbą. Tačiau pradėjus ieškoti darbo, susiduriama su problema – darbdaviai naujų darbuotojų ieško tik su kelerių metų patirtimi. Tad ką daryti, jei neturite patirties norimoje srityje? Dažnai tokioje situacijoje studentai pradeda ieškoti mažiau kvalifikuoto darbo, siekdami įgyti nors kokios patirties. Na, o planai įsidarbinti norimoje srityje atidedami keleriems metams.

Šiame tinklaraščio įraše pasidalinsiu mintimis apie karjeros pradžią pabaigus studijas – ko tikėtis, ką daryti neturint jokios darbo patirties, ar verta pradėti karjerą nuo pozicijos nekvalifikuotame darbe? Kokią naudą duoda neapmokama praktika? Siekiant gauti naudingų įžvalgų, kreipiausi į vieną žinomiausių personalo atrankų Lietuvoje įmonę – HEADEX Group. Savo mintimis su manimi pasidalino HEADEX Group Personalo ir Rinkodaros departamento vadovė Toma Stonkienė.

Pradžia – dar studijų metu

Dažnai studentų užduodami klausimai – nuo ko pradėti? Kaip įsidarbinti norimoje srityje? Atsakymas – skirti pakankamai dėmesio praktikai ir baigiamajam darbui dar studijų metu. HEADEX Group Personalo ir Rinkodaros departamento vadovė Toma Stonkienė tvirtina, kad studijų metais atlikta praktika yra puiki pradžia siekiant įsidarbinti norimoje srityje: ,,Pirmas žingsnis prasideda nuo atliktos praktikos. Kur ji buvo atlikta? Ką teko dirbti? Kokie atsiliepimai tiek pačio studento, tiek darbdavio suteikusio praktikos galimybę? Jeigu čia yra padėti tvirti pamatai, darbdaviai tikrai bus suinteresuoti darbinti jaunus specialistus į jiems pagal turimus įgūdžius tinkamas vietas. Neretas atvejis, kuomet studentas atlikdamas tiriamuosius darbus jau gali užsirekomenduoti įmonių vadovams kaip daug potencialo turintis darbuotojas“.

Taigi, čia galima pabrėžti, kad dar studijų metu studentai turėtų į praktiką žiūrėti atsakingai, kaip į galimybę įgyti ne tik naudingos patirties, bet ir kaip į galimybę ateityje įsidarbinti. Labai liūdna, bet yra begalė atvejų, kai praktikos vietomis tampa pažįstamų įmonės, kai realiai praktika neatliekama, o tik pasirašomi dokumentai. Rekomenduoju gerai pagalvoti apie ateitį – siekiant darbo norimoje srityje, turėtumėte į praktiką žiūrėti kur kas rimčiau.

Baimė užstrigti nekvalifikuotame darbe

Dažniausiai pirmieji studentų darbai tikrai būna ne pagal specialybę. Daugelis dar studijų metu įsidarbina į nekvalifikuotas darbo pozicijas. Ir tai nėra blogai, kadangi kaupiama darbo patirtis, mokomasi, kuriamas finansinis stabilumas. Tačiau daugelis studentų bijo užstrigti nekvalifikuotame darbe per ilgai. Visgi pabaigus studijas, svajojama apie darbą pagal specialybę.

HEADEX Group Personalo ir Rinkodaros departamento vadovės Tomos Stonkienės nuomone, nekvalifikuotas darbas yra tikrai geras sprendimas: ,,Nekvalifikuotas darbas – puikus pasirinkimas įgyti darbo patirties, uždirbti reikiamų pajamų, suvokti darbo rutiną bei perprasti darbo organizavimo procesus juos patiriant“. Anot jos, viskas priklauso nuo žmogaus vidinės motyvacijos ir tikslo. Pradėjus dirbti nekvalifikuotame darbe, rekomenduojama nustatyti sau tikslą ir atsakyti į tokius klausimus: ,,kodėl einu dirbti tokio darbo?“, ,,kuriam laikui?“, ,,ko siekiu išmokti?“, ,,kas turėtų įvykti, kad galėčiau fiksuoti, kad mano darbo laikas šioje darbo vietoje baigėsi?“. Taigi, svarbu turėti tikslą, aiškiai žinoti ko norite, kokie jūsų ateities planai… tuomet tikrai neužstrigsite ilgam.

Neapmokama praktika

Taip, puikiai žinau, kaip norisi po studijų baigimo stotis ant kojų ir uždirbti pinigus. Tačiau jei siekiate savo svajonių darbo, o patirties – nėra, pakentėkite. Neapmokama praktika svajonių įmonėje yra vienas geriausių sprendimų įgyti ne tik patirties ir žinių, bet ir pradėti savo karjeros kelią.

Anot HEADEX Group Personalo ir Rinkodaros departamento vadovės Tomos Stonkienės, ,,šiuo metu rinkoje atvirų nemokamos praktikos pasiūlymų yra tikrai nemažai. Tačiau labai svarbu pabrėžti, kad jei jūsų svajonių įmonė praktikos vietų nesiūlo, nenuleiskite rankų. Siųskite savo motyvacinį laišką su argumentacija KODĖL norite praktiką atlikti tik šioje įmonėje, ir KODĖL įmonei vertinga Jus kaip praktikantą turėti. Jei argumentai yra pagrįsti ir nuoseklūs – darbdavys tikrai patikės Jūsų užsidegimu“.

Kokia neapmokamos praktikos nauda? Praktikos metu įgysite praktinių įgūdžių reikalingų darbui. Stenkitės, parodykite savo geriausias savybes. Būkite drąsūs, iniciatyvūs, tobulėkite ir mokykitės. Čia turite suvokti, kad dirbate ne nemokamai, o už galimybę įgauti žinių ir patirties.

Yra begalė istorijų, kuomet po neapmokamos praktikos, darbdaviai pasiūlydavo studentui likti įmonėje dirbti toliau už konkurencingą atlyginimą. Tad praktikos metu galite įrodyti darbdaviui, kad esate motyvuotas, trokštate žinių, norite tobulėti. Dar viena nauda – atlikus praktiką, jau turėsite ką įsirašyti savo gyvenimo aprašyme, galbūt gausite ir rekomendaciją.

Savarankiška veikla

Daugelis esame pagalvoję kaip nuostabu būtų turėti savo verslą ir užsiimti mėgstama veikla. Žinau daug studentų, kurie tiek studijų metu, tiek po jų dirba pagal individualią veiklą ir užsiima tuo, kas juos tikrai domina. Kokios tai veiklos?

  • socialinių tinklų administravimas;
  • reklaminių tekstų rašymas;
  • fotografavimas;
  • vizualinių sprendimų reklamai ruošimas;
  • renginių vedimas;
  • rankdarbiai (papuošalų gamyba, tapyba);
  • šampano staliuko organizavimas šventėms;
  • el. svetainių kūrimas;
  • reklamos ruošimas socialiniuose tinkluose;
  • sporto programų ruošimas ir kt.

Jei turite žinių, įgūdžių, tikrai galite apsvarstyti galimybę užsidirbti iš mėgstamos veiklos.

Socialinių tinklų svarba

Ieškant darbo, nepamirškite ir naudojamų socialinių tinklų. HEADEX Group Personalo ir Rinkodaros departamento vadovė Toma Stonkienė primena, kad: ,,jūsų komunikacija socialiniuose tinkluose padeda formuoti nuomonę apie Jus. Socialinis tinklas ,,LinkedIn“ vienareikšmiškai puiki platforma, kuri padeda formuoti nuomonę apie Jus. Kas Jums įdomu, kuo dalinatės, kokias naujienas, pranešėjus „sekate“. Tai erdvė ir bendruomenė skirta būtent darbo paieškos ir profesinės edukacijos klausimams. Tad išnaudokite jos galimybes. Taip pat vertėtų nepamiršti ir kitų socialinių tinklų sienų – ,,Facebook“ ir ,,Instagram“. Juose Jūs taip pat formuojate žinutę apie save“.

HEADEX Group Personalo ir Rinkodaros departamento vadovės Tomos Stonkienės patarimas:

,,Būti atviriems patirtims, ir atkakliems, nes daugiausia pasiekia tie, kurie nepasiduoda”.

Jeigu nežinote nuo ko pradėti – galite ateiti pasikalbėti su HEADEX Group atrankų specialistais. Užsiregistruoti galite el. svetainėje www.headex.eu arba tiesiog parašę žinutę jų Facebook profilyje.

Šiame tinklaraštyje pateikti įrašai yra intelektinė nuosavybė. Įrašuose pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ar platinti įvairias būdais. Už tai gresia baudžiamoji atsakomybė pagal LR įstatymus.

Studento planuotė

Planavimo ir produktyvumo priemonė, kuri padės Tau lengviau siekti užsibrėžtų tikslų ir planuoti savo studijų metus.
naujiena