Nesvarbu, ar tai tiesiog namų darbai, ar itin svarbus rašto darbas, studijų metu studentai gauna daugybę rašymo užduočių. Tai, kas iš pirmo įspūdžio atrodo labai paprasta, gali labai greitai tapti erzinančia kliūtimi. Rašymo blokas aplanko daugybę studentų. Šiame įraše sužinosi kaip šį bloką galima išspręsti.
Rašymo blokas. Kas tai?
Rašymo bloku galima apibūdinti asmens būseną, kuomet rašant jis nebesugeba generuoti idėjų, pradėti arba tęsti rašymo proceso. Rašymo blokas gali tęstis kelias dienas, savaites, kartais net mėnesius.
Rašymo bloką gali sukelti įvairios priežastys:
- Savikritika;
- Motyvacijos trūkumas;
- Perfekcionizmas;
- Baimė ir lyginimsis su kitais;
- Žinių trūkumas.
Tuščio lapo baimė?
Moksliniai tekstai dažnai studentams atrodo per daug sudėtingi. Tampa sunku sudėlioti savo mintis ir iš sudėtingai pateiktos mokslinės informacijos sudaryti reikšmingą ir įdomų tekstą savo rašto darbui. Iššūkiu tampa idėjų generavimas, minčių pateikimas, citavimas, perfrazavimas bei kt.
Jei jautiesi panašiai, paguoda – šioje situacijoje esi ne vienas! Net patyrę rašytojai susiduria su šiais blokais. Taigi nenuostabu, jei analizuojant sudėtingas temas, mintys ateina ne tokios, kurių tikėjaisi. Naudodamasis žemiau pateiktais patarimais, gali to išvengti!
1. Mintys materializuojasi….
Sakoma, kad esi tuo, apie ką galvoji. Jei savimi abejoji arba negali atsikratyti mintimis, kad nepabaigsi savo darbo iki nustatyto termino, būtent taip ir atsitiks. Rašant rašto darbą, būtinas teigiamas požiūris! Nenustok sau kartoti ,,aš galiu”, ,,man pavyks”, ,,viskas bus gerai”, ,,nusiramink”. Mintys tikrai materializuojasi! Būtina save palaikyti.
2. Motyvacija
Iškelk sau mažus tikslus ir apdovanok save už kiekvieną pasiektą etapą. Pavyzdžiui – parašyk kelis puslapius ir pasidaryk skanios kavos pertraukėlę. Skirk visą dieną rašymui, o vakare užsisakyk mėgstamo maisto į namus ir įsijunk naują filmą ,,Netflix“. Svarbu mėgautis rašymo procesu, neskubėti ir save motyvuoti.
3. Nebijok klaidų
Nesitikėk, kad iš pirmojo karto parašysi idealų rašto darbą. Visi klysta ir daro klaidas, todėl to nereikia bijoti. Pirmiausia pasirašyk juodraštį, o vėliau jį nuolatos tobulink.
4. Socialiniai tinklai palauks
Šiais laikais neįsivaizduojame savo gyvenimo be socialinių tinklų. Rašymo procese socialiniai tinklai tampa išoriniu trikdžiu, kuris trukdo susikaupti, generuoti idėjas, slopina kūrybiškumą. Todėl rašant rašto darbą rekomenduoju išmanųjį telefoną pasidėti į šalį ir išjungti visus garsus.
5. Organizavimas ir rutina yra viskas
Labai svarbu mokėti planuoti savo laiką. Jei šiais metais gavai užduotį parašyti rašto darbą, būtinai susiplanuok viską iki pridavimo termino. Aš rekomenduoju pagal kalendorines dienas susirašyti kada kokias užduotis atliksi. Pavyzdžiui:
- iki x dienos pasidarysiu rašto darbo planą;
- iki x dienos parašysiu teorinę dalį;
- iki x dienos pabaigsiu tyrimus;
- nuo x iki x taisysiu klaidas;
- nuo x iki x dienos pasiruošiu gynimui.
6. Nebijok prašyti pagalbos
Nebijok prašyti pagalbos. Jei nesiseka su rašto darbu, nežinai nuo ko pradėti, kur ieškoti informacijos, kaip palaikyti akademinį rašymo stilių, kreipkis pagalbos. Nebijok paprašyti darbo vadovo pagalbos, paprašyk paskirti datą susitikimui, per kurį aptarsite tavo rašto darbą. Taip pat gali parašyti man ir susitarti dėl asmeninės konsultacijos ar dalyvavimo mokymuose
Mano nuomone, labai svarbu PRADĖTI rašyti, neatidėlioti rašymo, planuoti savo laiką ir užduotis. Tuomet VISKAS BUS GERAI.