Rašto darbas – ne 12 klasės rašinėlis. Ir nesvarbu, ar tai referatas pirmame kurse, kursinis ar baigiamasis bakalauro ar magistro darbas. Rašto darbo rengimas yra gan ilgai trunkantis procesas, kurį sudaro įvairūs etapai, kurie yra itin svarbūs. Ne išimtis ir pati pradžia. Dažnai studentai jaučiasi pasimetę ir nežinantys nuo ko pradėti.
Sėkmė rašant darbą prasideda nuo planavimo ir pasiruošimo. Taigi, nuo ko pradėti?
#1 RAŠYMO PLANAS
Pirmas ir svarbiausias žingsnis yra susidaryti aiškų planą. Gavę temą, iškart peržiūrėkite svarbiausias datas: tarpinius darbo atsiskaitymus, kada laukia darbo užbaigimas, katedrinis ir viešas gynimas (jei tai BD). Tuomet sudarykite asmeninį rašymo grafiką, kuriame numatysite, kada atliksite skirtingas darbo dalis: teorinę dalį, tyrimą, analizę, išvadas ir kt.
Rekomenduoju visas užbaigimo datas numatyti bent 1 savaitę anksčiau nei mokslo įstaigoje numatyti terminai. Kodėl? Nes ne visada viskas vyksta pagal planą: kartais teks ilgai laukti BD vadovo atsakymo, gal atidėliosite, gal užtruksite su tyrimu ir kt. Tai leis turėti papildomo laiko taisymams ir netikėtoms problemoms išspręsti.
Nepamirškite, kad rašymo planas neturi atsidurti kažkur stalčiuje ar telefone. Turite aiškiai suplanuoti kada ką darysite, numatyti laiką darbo rašymui tarp kitų veiklų. Tam naudokite tai kas jums patogu – studento planuotę, Notion, kalendorių telefone ar kt. Planuokite taip, kaip jums patogu, tačiau neatidėliokite ir DARYKITE☺️.
#2 TEMOS ANALIZĖ
Kitas etapas – temos analizė. Gavus darbo temą, svarbu skirti laiko jos analizei. Rekomenduoju pasidomėti savo tema, kad galėtumėte pereiti prie kitų etapų. Peržiūrėkite kas jau yra ištirta, kokios pagrindinės teorijos ar tyrimai egzistuoja. Tam galite naudoti mokslinių straipsnių duomenų bazes ar mokslo įstaigos bibliotekos resursus. Užsirašykite pagrindines idėjas, kurias galėsite panaudoti savo darbe.
#3 KONTAKTAS SU DĖSTYTOJU
Darbo vadovas yra svarbus asmuo, kuris padės jums viso rašymo proceso metu (ar bent turėtų😅). Gavę temą ir ja pasidomėję, nedelskite ir kuo greičiau sukontaktuokite su savo darbo vadovu. Rekomenduočiau inicijuoti pirmąjį susitikimą, kurio tikslas būtų aptarti jūsų darbo idėją, kad galėtumėte pradėti rašyti darbą.
Galite parašyti pirmąjį laišką el. paštu. Nepamirškite laiške prisistatyti (kas jūs, iš kur esate, ką studijuojate, kokia jūsų darbo tema). Jei dėstytojas neatrašo, nebijokite parašyti ir antrą kartą, kartais laiškai pasimeta. Jei nutinka blogiausias scenarijus ir dėstytojas neatrašo ir ignoruoja, nelaukite rankų sudėję – pradėkite darbą rašyti patys. Taip pat galite užsiregistruoti į konsultaciją su manimi ar įsigyti bakis.lt mokymus, kurie užves ant kelio, ir rašymas nebeatrodys toks sudėtingas procesas. Patikėkit, pavasarį nepaeis pasiteisinimas, kad darbo nespėjote parašyti laiku, nes ,,vadovas neatrašė“ – niekam iš administracijos nerūpi. Tik jūs esate atsakingi už savo darbą😎.
#4 DARBO IDĖJA
Kitas svarbus etapas – darbo idėja. Pasidomėjus tema, rekomenduočiau parengti preliminarų darbo planą, „griaučius“, kuriuos vėliau aptarsite pirmojo susitikimo su BD vadovu metu. Ką galite padaryti?
Darbo planas. Darbo planas – tai preliminarus darbo turinys, kurį sudaro pagrindiniai skyriai ir poskyriai. Jei rimtai, neįsivaizduoju kaip be plano galima pradėti rašyti darbą… Turint planą bus lengviau – žinosit apie ką rašyti, kokias temas aptarti, bei kokios informacijos ieškoti.
Kaip pasidaryti planą? Pasidomėjus tema, susirašykite visas idėjas/temas kurias galėtumėt aptarti teorinėje darbo dalyje.. kokius tyrimus galėtumėt atlikti… Taip taip… viskas kas šauna į galvą! Vėliau iš savo sąrašo išsirinkite kas svarbiausia ir pasirašykite preliminarų darbo turinį pagal naujausius metodinius reikalavimus.
Susitikus su dėstytoju planą galėsite aptarti, patobulinti ir pradžia tikrai bus lengvesnė! 😊
Įvadas. Rekomenduočiau parengti preliminarų įvadą, bent jau pagrindines dalis, tokias kaip: problema, objektas, tikslas ir uždaviniai. Nors įvadas tobulinamas visame rašymo procese, tačiau išsigryninus preliminarią problemą, tikslą, uždavinius – žinosite koks jūsų darbo tikslas, problema ir rašyti tikrai bus lengviau.
#5 TEORINĖS DALIES RENGIMAS
Darbą pradedame rašyti nuo teorinės darbo dalies. Tad turint planą, pgr. įvado dalis, tikrai jau galite ramiai pereiti prie teorinės dalies ir nuo jos pradėti. Net neabejoju, kad šiame žingsnyje kils labai daug klausimų, tad [reklaminis intarpas😁] labai rekomenduoju bakis.lt ,,Teorinės dalies rengimas” online mokymus. Ten rasite labai daug informacijos nuo ko pradėti rašyti, kaip ieškoti šaltinių, kaip juos atsirinkti, išmoksite cituoti ir perfrazuoti, akademinės kalbos ir kt.